Kısa Film Önerisi: La Jetée

Kısa Film Önerisi: La Jetée

"Sıradan anları hatıralardan ayıran bir şey yoktur. Ne zaman ki, o anların açtığı yaralar sızlar, hatıra değeri kazanırlar."

Filmin ilk dakikalarında (ki zaten topu toplamı 28 dk) bu iki cümleden etkilendim. Hadi üzerine düşünüp düşünüp "anılaaaar" diyelim.

La Jetée, türkçe ismiyle İskele, siyah beyaz, bilim kurgumsu fütüristik denilebilecek 1962 yapımı annemden dört yaş büyük Fransız yapımı bir film. Film insan zihnindeki anları sembolize eden görüntülerin bir araya getirilmesinden oluşuyor aslında. Alışılmış bir film akışı yok. Bu tür görüntülerin, kopuk kopuk bir araya getirilmesi de insan zihnindeki boşlukları çok güzel sembolize etmiş.

Film boyunca bana rahatsızlık veren tek şey, arada duyulan kalp atış sesleri oldu. İç organlarımızın sesini neden duymuyoruz? Çünkü iyi ki duymuyoruz valla.

Ayrıca, 12 Monkeys filmine ilham olmuş bu yaklaşık yarım saatlik kısa film. Jean Negroni abimizi de birine benzeticem ama çıkaramıyorum bi türlü. 

Degişik ve üstünde düşününce biraz daha anlamlı gelen bir film. Daha önce izleyenler varsa ne düşündüklerini öğrenmek isterim açıkçası, gelin konuşuruz.

My fantastic man, Captain Fantastic!

My fantastic man, Captain Fantastic!

Mel Kadel

Mel Kadel