God shave the queen

...
" (Ama benim "hayata atılmış" olduğum değil de -ben durumumu böyle nitelemezdim- daha ciddi biri olduğum, doğru değil mi? Okuldayken kendimi ciddi biri olarak görürdüm, oysa sadece çok ateşli biriydim. Paris'teyken, kendimi gerçekten ciddi biri olarak görüyordum -yaşamla sanatın büyük bir sentezine doğru gittiğimi hayal ediyordum- oysa gerçekte anlık hazlara büyük bir olasılıkla gönül hoşnutluğundan uzak olmayan, aşırı bir önem yakıştırıyordum. Şimdiyse, farklı şeyler konusunda ciddiyim ve ciddiliğimin altımda çökeceğinden korkmuyorum.) "

Bunu böyle bi kere okuyup, ilk seferinde, hemen şıp diye anladınız mı? O zaman oscar goes to size.. Ama bilmiyorum hangi size. Ahahah. Fenayım. Şu hangi sure? i'm not sure mantığı çok yerleşti bana, içime işledi.
Neyse.
Ben ilk okudum bu kısmı, sonra döndüm tekrar okudum. Hazmedemedi kafa, şöyle bi durdu. CİDDİYİM.
Zaten sonra kitap bitmişti.
Bu kitap bittiğinde ilk ne düşündüm biliyor musunuz? Bir erkeğin ağzından anlatılan hikayeler ne biçim de ilgi çekici dedim. Gerçekten çok enteresan dedim. Belki bu kitap böyle hissettirdi en çok ve böyle bi genellemeye gittim kalkıp, üşenmeden. Ne bileyim.
Ama öyle. Bu durum çok iyi. Kitapta öyle sağlam ruhsal betimlemeler, öyle gerçeğe uygun düşünceler ve tepkiler var ki, aydınlanma yaşıyorsunuz. Yani bana öyle oldu.
Erkeğin, söz konusu kadın(lar) ile ilgili düşünceleri öyle sek ki, ulan tam da tahmin ettiğim gibi diyorsunuz. Yani kadın bir cümle söylüyor, hah ben de buna benzer bir şey derdim diyorsunuz; sonra üzerine adam öyle bir tepki veriyor ki, işte mahmutlar da böyle derdi diyorsunuz.
Sonrasında adamın iç sesi, kafasından geçenler var ki, işte o kısımlar beni pek etkiledi.
Bir erkek duygulardan yola çıkmaz, çıksa da o yolda kafasından kuş uçmaz kervan geçmez sanıyorsunuz. Sonra bazı adamlar bizim bu mahmut kahramanları bir konuşturuyor, bir yazıyor, oha diyorsunuz.
Hani marjinal bizdik?

Metroland'ten bahsediyorum, oradan alıntı bu yukarıdaki. Bi ara da goodreads güncellemeleri yapacağım, birikti. Ne de olsa goodreaderım.
Gelecek planlarımı dinlediniz.
Şimdi reklamlar.

Ali Atay-İstersen


Yükselttiğimiz çıtaları nerelere koysak?

Merak