Rue des Cascades
Bir Yann Tiersen harikası,yine,yeniden...
Üstadın 1996 tarihli albümü olup,benim üzerinde duracağım şey,albüme ismini veren parçadır.Bu eserin bendeki derin izlerini ve eseri dinlerken duyduğum hazzı anlatmadan önce kısacık bir Tiersenden bahsetmek istiyorum.
Yann Tiersen,fransız bir müzisyen.Küçüklüğünden beri müzikle içli dışlı.Eserlerinde çok çeşitli enstrümanlar kullanmakla beraber,özellikle piyano ve keman konusunda uzman.
Neyse kısacık demiştim şimdi geçelim,zira wikipediatik bir durum yaratmak değil amacım.
Müzikle içli dışlı biri olarak,bilirim ki her müzik türünde iyi iş çıkaran adamlar vardır.İşte bunlardan biri de alanında bence adeta bir deha olan Yann Tiersendir.
Çocukluğumdan beri piyano çalma isteğim bu enstrümana ve ondan çıkan sese ayrı bir tutkum vardır.Fakat çalma olayını bir türlü gerçekleştiremediğimden,müzikle içli dışlılık durumum ve piyanoya olan bağlılığım,profesyonel dinleyici olmakla sınırlı kalmıştır:)
İşte biraz bundan biraz da soundtrack merakımdan,zamanlar önce bu adamı keşfettim.Sonrasında keşfettiğim "Rue des Cascades"i ilk dinlediğimde ise;

-Hah işte abi,piyano çalmayı bilseydim,anlatacaklarımı aynen bu notalarla anlatırdım!
Bazı şarkılar vardır,ilk dinlenildiğinde senin için yazıldığına hemencecik ikna eder seni.Bazı melodiler vardır,üzerine söz yazmak için düşünmen gerekmez.Sözler hazırdır,hayatının her anıdır sanki.
Rue des Cascades,benim en büyük keşiflerimden biri olmakla hatta başı çekmekle beraber,her notanın içinde bir ben gizlidir.

Böylesine sahiplendiğim bu parçayı,albümü hatta adamı:p paylaşmaktan da ayrı bir mutluluk duyuyorum.Çünkü bence Yann Tiersen atlanacak bir isim değil.
Kendisine hayranlığım öyle böyle olmamakla beraber,Rue des Cascades(live) performansıyla tehlikeli boyutlara ulaşmıştır.Kendisine bu performansta da albümde de eşlik eden Claire Pichet ın yerinde olmayı gerçekten çok istemişimdir...
Bitirmeden bir şey daha:
Tiersen 23 haziran günü doğmuştur.Ve günlere göre burçlarda o gün doğanları anlatan kelime:Büyüleyicidir.
Tahmin ediyorum ki,o gün doğan başka hiçkimsede kelime böylesine manasını bulmamış,hiçkimse bu kadar hakkını vermemiştir...
Günün albümü(tabiki):Rue des Cascades........=).

Ahmak Islatan